poniedziałek, 29 lutego 2016

Sok na dzień dobry, czyli BURAK i spóła :) Krwisty RED-sok.

Witaj! Co widzisz na zdjęciu? Moje pyszne śniadanko :)
Jak doskonale wiemy, WHO (Światowa Organizacja Zdrowie) 
zaleca spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. 
Zacznij więc dzień od solidnej porcji energii :)
Moje rośliny pokroiłam na dość drobne fragmenty, ponieważ nie byłam pewna, czy mam ochotę na świeżo wyciskany sok, czy na surówkę :) Czytaj dalej i zobacz na co się zdecydowałam :)

Na moje śniadanko składać się dziś będą:
  • 2 średniej wielkości jabłka,
  • 2 solidne marchewki
  • 1 średniej wielkości czerwony buraczek,
  • ok. 2,5 cm korzeń świeżego imbiru
  • (opcjonalnie) odrobina oleju lnianego (dla lepszego wchłaniania witamin).
Całość porządnie szorujemy (nie ma potrzeby obierania ze skórki, ponieważ to pod nią znajduje się najwięcej cennych składników), następnie sprawdzamy, czy warzywa i owoce są wolne od robaczków :)  Ostatecznie, postanowiłam, że owoce przecisnę przez wyciskarkę, zatem wrzucamy wszystkie składniki kolejno do wyciskarki, sok przelewamy do szklanki i odstawiamy na min. pół godziny (najlepiej- na kilka godzin). Z podanych składników otrzymałam 420ml soku.

Efekt końcowy: Po upływie pół godzinki, mamy PRZEPYSZNY SOK pobudzający do pracy :)


Odpowiedź na pytanie pierwsze, które na pewno zadacie:
-> dlaczego sok ma odczekać 1/2 h przed spożyciem?
Według książek traktujących o sokoterapii, zdaniem jednej części fachowców burak nadaje się do picia bezpośrednio po przygotowaniu, natomiast według pozostałej części- do bezpośredniego spożycia w tak skoncentrowanej formie jaką jest sok się nie nadaje. Skąd biorą się te rozbieżności?
Sok z buraka zaraz po przyrządzeniu jest bardzo energetyczny. Każdy, musi samodzielnie sprawdzić, jak jego organizm zareaguje. Dla bezpieczeństwa i w celu uniknięcia kłopotów np. związanych z bólem żołądka, polecam mimo wszystko odczekać. Przeważnie- swój sok z buraka przygotowuję wieczorem, przed pójściem spać, aby rano- był już gotowy do skonsumowania :) Jeśli więc obawiacie się dolegliwości jelitowych i trawiennych- odczekajcie aby stał się łagodniejszy i łatwiejszy do strawienia.

 WŁAŚCIWOŚCI POSZCZEGÓLNYCH SKŁADNIKÓW:  

Czerwony burak
Wyciskać możemy zarówno sok z bulwy, jak i liści buraka. Ze względu na porę roku- mój sok powstał z samej bulwy. Buraki, są niedocenianym, a bardzo wartościowym warzywem.
Zawierają (jak podaje dr. Sandra Cabot w książce "Świeże soki z warzyw i owoców"):
-witaminy: C, B, kwas foliowy (idealny dla przyszłych mam :) ), beta-karoten,
- minerały: chlor, mangan, wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez i chrom.
W związku z tym burak doskonale oczyszcza wątrobę, drogi żółciowe i woreczek żółciowy. Pomaga w leczeniu anemii spowodowanej niedoborem żelaza, zmniejsza stwardnienie i zatory tętnic (objawy miażdżycy). Sok z surowych buraków oczyszcza krew, pomaga w wydalaniu kwasu moczowego z organizmu. Pobudza krążenie, wzmacnia serce i pomaga w słabej przemianie materii, oczyszcza jelita. Pamiętajcie, że gotowanie i jakakolwiek inna obróbka termiczna "zabija" większość cennych substancji, jakie buraki zawierają.
Przeprowadzone na zlecenie British Heart Foundation badanie na 64 pacjentach z nadciśnieniem tętniczym (wiek 18 – 64 lata), którzy przez 4 tygodnie pili codziennie 250 ml soku z buraka wykazało znaczący spadek ciśnienia krwi średnio o 8/4 mmHg podczas, gdy pacjenci przyjmujący placebo nie odnotowali żadnej poprawy. Zauważalny efekt występuje już po 2-3 godzinach po wypiciu świeżego soku z buraka i utrzymuje się aż 24 godziny. Dr Shannon Amoils, Senior Research Advisor w British Heart Foundation powiedział: wypicie codziennie szklanki soku z buraka może obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem – nawet tych, u których nadciśnienie nie było leczone lekami. [źródło]
Osobiście, nie choruję na nadciśnienie, jednak ciekawe, czy lekarze mówią Wam o tym sposobie, zamiast o stosowaniu leków (chemicznego produktu - zamiast naturalnego). Podzielcie się ze mną tą wiedzą w komentarzu...

Jabłko
Moje jabłuszka wyciskam wraz z pestkami. Oczywiście istnieje przekonanie, iż nie należy tego robić, aczkolwiek uważam je za mocno przesadzone. Pestki zawierają cyjanek (a dokładnie: glikozydy cyjanogenne). Dawka, jaką kryje w sobie jedno jabłko pokonałoby co najwyżej małego owada, natomiast zjedzenie jabłek z pestkami w większej ilości przez człowieka (bodajże 1 szkl. nasion), wywoła u niego co najwyżej niestrawność :) Jeśli jednak macie obawy, poczytajcie więcej na ten temat i wypracujcie sobie własną opinię. Bardzo dużo czytałam o witaminie B-17 (którą zawierają m.in. pestki jabłek) i jestem zdania, że skoro dawniej, jedliśmy jabłka w całości i ludzie byli bardzo zdrowi, to nie powinny zaszkodzić nam pestki w tych czasach (zwłaszcza, że występują nadal w tradycyjnym pożywieniu kultur np. Eskimosów). Moja podejrzliwość każe mi pytać, dlaczego aktualnie stosuje się odmiany "małopestkowe"? Czyżby naturalne metody walki np. z rakiem były zbyt tanimi "lekami"? Edward Griffin w filmie "Świat bez raka" mówi: "Dziś więcej ludzi żyje z raka, niż na niego umiera".
***Wracamy do tematu***
Jabłka zawierają (dr. Sandra Cabot, autor książki "Świeże soki z warzyw i owoców"):
-witaminy: C, B,
minerały: wapń, potas, fosfor, żelazo, krzem i chrom.
Zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika (fachowa nazwa tego błonnika, to pektyna), który przynosi ulgę jelitom i zmniejsza zaparcia. Jabłka przywracają równowagę florze bakteryjnej okrężnicy, poprzez zabijanie żyjących w niej bakterii pasożytniczych i pomagają eliminować toksyny przez jelita, poprawiają trawienie. Starte jabłko jest dobrym lekiem na biegunkę u dzieci :) Jabłka zmniejszają kamienie żółciowe i dnawe zapalenia stawów. Rozluźnieją stawy i obniżają poziom cholesterolu. Sok z całych jabłek (z gniazdami nasiennymi (pestkami), skórą i miąższem) to jeszcze większa zawartość minerałów i przeciwutleniaczy. Do wyciskania z wyciskarki preferuję twarde odmiany, np. Ligol.

Marchew
Moje ukochane warzywo. Najchętniej do każdego soku dodawałabym marchew :)
Marchew zawiera (jak podaje dr. Sandra Cabot w książce "Świeże soki z warzyw i owoców"):
-witaminy: C, B, D, E, K i beta-karoten,
minerały: wapń, żelazo, fosfor, chrom, magnez, potas, sód, jod, krzem, chlor, siarka.
Taki sok poprawia zdolność widzenia w ciemnościach i dba o oczy. Marchew jest doskonała na problemy ze skórą (tak!), łagodzi stany zapalne dróg śluzowych, jelit i dróg oddechowych. Oczyszcza i tonizuje wątrobę. Pomaga przy leczeniu owrzodzenia i stanów zapalnych żołądka i jelit. Poprawia wigor i witalność. Zawiera składnik podobny do insuliny, dlatego diabetycy i osoby z syndromem X powinny dodawać ją do soków w niewielkich ilościach. Poprawia jakość mleka z piersi i dba o zdrowie kobiet w ciąży. Jest doskonała dla dorastających dzieci. 

Sok z marchwi jest też znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Z tego powodu jest zalecany jako wsparcie terapii onkologicznych. Niektórzy badacze twierdzą, że regularne spożywanie tego napoju może spowodować nawet zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych. [źródło]

Korzeń imbiru
Już nie tylko w sushi i herbacie, ale też w soku :)
Zawiera (jak podaje dr. Sandra Cabot w książce "Świeże soki z warzyw i owoców"):
-witaminę: C,
minerały: miedź, potas, sód, żelazo, wapń, cynk, fosfor i magnez.
To naturalny antybiotyk.Zmniejsza niedrożność dróg oddechowych i wytwarzanie śluzu. Zwalcza przeziębienie i grypę. Jest naturalnym lekiem na mdłości i chorobę lokomocyjną. Zapobiega powstawaniu zapalnych prostaglandyn (hormonów), łagodząc w ten sposób ból towarzyszący zapaleniu stawów. Imbir zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi i obniża poziom cholesterolu LDL. Ponadto, co spodoba się kobietkom, łagodzi bóle miesiączkowe, leczy migreny i działa przeciwobrzękowo (dzięki olejkowi eterycznemu, który działa moczopędnie).
W tropikalnej Azji imbir uprawia się od ponad 3000 lat, chociaż jego pochodzenie jest nieznane. Imbiru używano na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie na długo przed Rzymianami. Portugalczycy przywieźli go do Afryki, Hiszpanie do Indii Zachodnich. To jedna z najstarszych roślin uprawnych. [źródło]
------------------------------------------------------------- 
A Wy? Ile dzisiaj warzyw i owoców spożyliście? :)
Dobranoc :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw swój komentarz - wymieńmy się opiniami - bądź współautorem strony!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...