środa, 25 listopada 2015

KOLAGEN - białko zbędne czy niezbędne? Czy warto suplementować KOLAGEN NATURALNY?

W minionym czasie znowu sporo działo się w moim życiu. Pojawiłam się na Targach Ślubnych oraz na Targach Kosmetycznych "Beauty Spa & Fashion" w Ostródzie (woj. warm.-maz.). Wizyta na targach piękności sprawiła, że postanowiłam porozmawiać z Wami na temat KOLAGENU.


Kolagen- co zapewne wiedzą Ci, którzy o nim słyszeli- jest głównym białkiem występującym w organizmie człowieka. Podstawowy budulec: skóry, paznokci, włosów, ścięgien, kości, stawów, chrząstek, rogówki oka, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jest to fundament systemu naprawczego i układu odpornościowego. Kolagen tworzy tkankę łączną, a spotkać można go w dosłownie każdej części organizmu
[mam nadzieję, że już te kilka pierwszych słów sprawi, że przestaniecie myśleć o nim jako o "chwycie marketingowym" i "nowej modzie". To nieprawda- kolagen jest z nami od dnia narodzin, tylko niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę]. Regeneracja kolagenu przebiega bardzo sprawnie, kiedy organizm jest młody. Niestety- wraz z upływem lat- produkcja tego białka przez organizm spada, a na naszych twarzach zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, osłabieniu ulegają  mięśnie, pojawiają się problemy ze stawami. 

Zmartwię Was: naturalny kolagen nasz organizm produkuje tylko do ok. 20 roku życia! W wieku 30-40 lat, wytwarzamy go o 15% mniej, ok. 40-50 roku życia nasz organizm traci około 30% tego cennego białka, po 60 roku życia aż 45%, a w wieku 70 lat nasz organizm produkuje już o 60% mniej kolagenu i jego produkcja wciąż spada. Są to dane dotyczące osób prowadzących zdrowy tryb życia, niepalących, itd. Jakie są skutki ubytku kolagenu?
  

 Czy zatem istnieje sposób na to, aby uzupełnić niedobory kolagenu? 
 TAK. 



Na tą chwilę, istnieje około 20 typów kolagenu naturalnego: 
  • Kolagen typu I – jest to najbardziej powszechnie występujący rodzaj kolagenu w ludzkim organizmie. Jest on obecny w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości. Występuje on także w skórze i tkance podskórnej.
  • Kolagen typu II – występuje w chrząstkach stawowych.
  • Kolagen typu III – występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, w trakcie zabliźniania ran, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I, tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej, włókna te wybarwiają się solami metali ciężkich np. srebrem (argentos).
  • Kolagen typu IV – występuje w błonie podstawnej – mikrowłóknach międzytkankowych, tworzących cienkie membrany między różnymi tkankami organizmu.
  • Kolagen typu V – śródmiąższowy – występuje na granicy tkanki tworzącej blizny i tkanek na krawędzi blizn – występuje zawsze jako dopełnienie kolagenu typu I.
  • Kolagen typu VI – odmiana typu V – spełniająca tę samą funkcję.
  • Kolagen typu VII – występuje w tkance nabłonkowej, m.in. w skórze i na powierzchni tętnic.
  • Kolagen typu VIII – występuje w śródbłonku – tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył i tętnic.
  • Kolagen typu IX, X, XI – występują w chrząstkach – razem z typem II.
  • Kolagen typu XII – występuje razem z typami I i III w wielu tkankach.
Ponadto- istnieje jeszcze 8 niesklasyfikowanych dotąd rodzajów kolagenu, których funkcja w organizmie nie jest wciąż wyjaśniona.
[źródło: Wikipedia, Houck. Induction of Collagenolytic and Proteolytic Activities by AntiInflammatory Drugs in the Skin and Fibroblasts. „Biochemical Pharmacology”. 17 (10), s. 2081–2090, 10-1968. Elsevier Inc.. DOI: 10.1016/0006-2952(68)90182-2., Biochemia, pod red. Victora L. Davidsona i Donalda B. Sittmana]. 

Z punktu widzenia przeciętnego człowieka, 
najważniejsze są jednak trzy pierwsze typy kolagenu.


  Istnieje kilka rodzajów kolagenu   
Kolagen zwierzęcy  
"Przez wiele lat kolagen był izolowany ze ścięgien, chrząstek i skór zwierzęcych. Pojawienie się choroby szalonych krów i innych zagrożeń spowodowało spadek zainteresowania pozyskiwaniem go z tego źródła. W 1985 r. polscy naukowcy z Gdyni wyizolowali kolagen bezpośrednio z rybiej skóry, rozpuszczalny w wodzie, zachowujący konformację potrójnej helisy. Rok później opatentowano proces hydratacji kolagenu, stopniowo udoskonalano technologię filtracji kolagenu naturalnego, wykorzystując skórę tołpygi, a później pangi – dzięki czemu udało się uzyskać kolagen stabilny w temperaturze nawet 28°C, który nie wymagał wzbogacania substancjami konserwującymi oraz mógł być przechowywany w temperaturze pokojowej." (fragment pochodzący z artykułu p. Agnieszki Hubert (kosmetolog, technolog)).
Dawniej, dość popularny był kolagen bydlęcy, ale obecnie wiadomo, że kolagen wyższych kręgowców jest bardziej "usieciowiony" co oznacza, że jego włókna są bardziej stabilne, ale jednocześnie gorzej rozpuszcza się w wodzie


*********************************************
Kolagen rybi
Jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm. Wzmacnia większość strategicznych tkanek, w tym skórę, włosy, paznokcie i kości. Występuje w postaci peptydów kolagenowych. Jest najdroższym kolagenem na rynku, ale zarazem najbardziej przyswajalnym przez nasz organizm.
Kolagen wołowy
Jest dość dobrze przyswajalny, poza tym bardzo łatwo go pozyskać. Należy do najczęściej wykorzystywanych kolagenów (po hydrolizacji). Nie działa aż tak spektakularnie, jak kolagen rybi, ale i tak jest bardzo dobrym, dietetycznym źródłem tego ważnego białka.
Kolagen wieprzowy
Równie często wykorzystywany i równie tani, jak kolagen wołowy, choć uważa się go za nieco gorszy ze względu na fakt, iż to wołowinie przypisywana jest lepsza jakość. Przyswaja się równie dobrze, jak kolagen wołowy i jest nieco „słabszy” od kolagenu rybiego. 
Kolagen drobiowy
Dostępny i tani. To źródło kolagenu odpowiedniego dla chrząstek i stawów. Dlatego suplementy kolagenowe na stawy powstają zazwyczaj z tego właśnie kolagenu. Niestety na skórę i inne tkanki łączne nie wpływa już tak intensywnie, dlatego suplementy "urodowe" z reguły zawierają kolagen rybi, wołowy lub wieprzowy.
 Kolagen natywny (tropokolagen)
Najcenniejszy kolagen, który ma zdolność wnikania w naskórek i dociera do skóry właściwej, dość szybko daje efekty. Pochodzi ze skory ryb lub młodych cieląt, przy czym ten rybi jest obecnie dość popularny.
Kolagen hydrolizowany
To inaczej żelatyna, powstaje na skutek termicznego uszkodzenia wiązać w białkach kolagenowych. Najczęściej to właśnie ten rodzaj kolagenu jest stosowany w tańszych kosmetykach i powiedzmy sobie szczerze – nie daje takich efektów jak pełnowartościowy kolagen. 
Atelokolagen
Przetworzony kolagen zwierzęcy, często składnik dermokosmetyków zawarty w mikro i nanokapsułkach. W połączeniu z kwasem hialuronowym stymuluje komórki do produkcji własnego kolagenu. 
Mikrokolagen
 Zmikronizowana forma kolagenu, niewielkie cząsteczki białkowe wnikają w skórę i stymulują do produkcji kolagenu., Skutecznie redukuje zmarszczki. Efekty po zastosowaniu preparatów z mikrokolagenem porównuje się do tych jakie przynoszą zastrzyki z kolagenu.
Kolagen liofilizowany
Otrzymywany metodą opartą na suszeniu w temperaturze poniżej 0°C, lifilizacja pozwala zachować aktywność wszystkim ważnym związkom. Ten rodzaj kolagenu najczęściej znajdziecie w suplementach diet, maseczkach do twarzy, opatrunkach kolagenowych itp. 
Kolagen roślinny (fitokolagen)
Wielocukry pochodzenia roślinnego, nazwa kolagen jest trochę na wyrost. Daje uczcie takiego filmu na skórze, ale nie działa jak kolagen.
*Na podstawie książki „Chemia nowoczesnych kosmetyków” Alicja Marzec oraz tej strony.


  Synteza kolagenu - przydatne informacje 
 
W syntezie kolagenu kluczową rolę odgrywa WITAMINA C. Dlaczego? Otóż witamina C wspomaga syntezę białek (w tym także kolagenu). Człowiek samodzielnie nie wytwarza i nie magazynuje witaminy C, musi ją zatem systematycznie pozyskiwać z pożywienia. Jak łatwo wywnioskować: brak wit. C blokuję syntezę kolagenu, zatem musimy dbać o jej prawidłowy poziom, aby nasz kolagen nawiązał prawidłowe i silne wiązania, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowej budowie potrójnej helisy kolagenu. Witamina  ma też wpływ na ostateczny kształt i strukturę włókien zbudowanych z kolagenu.

Kolejny ważny temat, który chcę poruszyć przy okazji rozmowy o kolagenie, to KWAS HIALURONOWY. Połączenie suplementacji kolagenem i kwasem hialuronowym przyspiesza działanie obydwu tych substancji. Pozwala to na osiągnięcie szybszych i bardziej spektakularnych efektów. Jeżeli więc zależy Wam na ochronie przed zmarszczkami i poprawie stanu skóry. Może to pozytywnie wpływać także na stawy.

******************************

Świetnie- mamy już sporą dawkę wiedzy dotyczącej kolagenu. Skoro jego produkcja przez nas organizm, spada wraz z wiekiem, to należałoby rozpatrzyć suplementację z zewnątrz, która jak najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Na rynku dostępne są: kremy, maści, tabletki kolagenowe. Potężna oferta (tym bardziej interesująca, że temat jest rozwojowy!).
Kolagen, jak widzicie, jest jednak kolagenowi nierówny. 
Choć na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów- często, producenci 
nie informują swoich Klientów o tym, jaki typ 
i rodzaj kolagenu został zastosowany w danym produkcie 
(jak więc nietrudno się domyślić: zapewne 
pod pięknym kolorowym opakowaniem- kryje się najtańszy kolagen, 
którego wielkość cząsteczek może być np. tak duża, 
że nie zdoła on wniknąć wgłąb organizmu). 

Ceny kolagenutak różne jak jego typy. Zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą na kilkuset złotych. W ocenie jakości Waszego produktu suplementacyjnego pomoże Wam skład i informacje o jego pochodzeniu. Na nasze nieszczęście, producenci, jak wspomniałam wyżej, nie zawsze zawierają kompletne informacje na opakowaniach, aczkolwiek moim skromnym zdaniem- taki produkt automatycznie sam się dyskwalifikuje. Nie kupiłabym kota w worku :)
Niektóre produkty suplementacyjne są niekompletne (nie zawierają np. witaminy C w składzie- więc musimy pamiętać, aby dodatkowo ją dokupić i zbilansować z posiadanym kolagenem, pamiętać o jego zażywaniu, a także doliczyć koszt zakupu do kosztu miesięcznej kuracji kolagenem). Jeżeli chcemy mieć produkt "wszystko w jednym" musimy liczyć się z wysoką ceną. Jeśli chcemy "zaoszczędzić" i w celu wypłycenia zmarszczek zakupić sobie kolagen drobiowy- niestety- "wyrzucamy pieniądze w błoto". Chcąc posiadać porządny dobry kolagen, który zaprocentuje w przyszłości- trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną (która wiąże się m.in. ze względu na zastosowanie kolagenu rybiego). Z przykrością patrzę na firmy, które polecają nam kremy kolagenowe, które owszem- być może sprawdzą się przy oparzeniach skóry, jako doraźna pomoc w regeneracji naskórka, natomiast nie odbudują skóry "od zewnątrz". Kolagen, aby mógł być skuteczny- musi dostać się do naszego organizmu od wewnątrz. Musi trafić do naszej krwi, do komórek- tylko wtedy może być skuteczny. Nie wierzmy więc baśniom o cudownych kremach, ponieważ gdyby one faktycznie istniały- Mick Jagger nie miałby zmarszczek ;) Jako, że kolagen rybii jest odkryciem lat 90. pozostaje mieć nadzieję, że Mick jeszcze o nim nie wiedział ;)
 

Całkowicie serio- znalazłam kolagen, który spełnia moje oczekiwania. I zrobię reklamę tej firmie nie tylko dlatego, że jestem jej klientką, ale głównie dlatego, że nie cierpię, kiedy inne firmy "wciskają" nam bezwartościowe produkty w bardzo wysokich cenach. Nie znoszę "ciemnoty", którą próbuje się nam sprzedawać, dlatego zanim już coś zakupię- poważnie zapoznaję się z tematem. Skoro można mieć wiedzę 100% - trzeba ją odnaleźć :) Jestem bardzo ciekawa, jak na przestrzeni lat, będą kształtowały się badania nad kolagenem ludzkim i jego suplementacją. A Wy? Korzystaliście już z suplementacji kolagenu? 
O kolagenie, który stosujemy ja i mój narzeczony - postaram się napisać wkrótce:) 
Gdybyście także  Wy chcieli spróbować tego suplementu- 
dajcie znać- a doradzę, który sklep wybrać :)

PS: Przypomnę, że dzisiejszy wpis nie jest sponsorowany przez firmę zewnętrzną. Bazuję na wiedzy, która jest ogólnie dostępna (wystarczy poczytać książki oraz przejżeć Internet) oraz doświadczeniu "na własnej skórze". 

4 komentarze:

  1. Witam serdecznie.

    Wszędzie są podawane: typ kolagenu oraz ich źródła ale nigdzie nie ma informacji na temat źródła kolagenu i odpowiadającemu typowi.
    Czy może Pani powiedzieć jakie są źródła kolagenu typu 2 i 3g ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie, powyżej zostało to dokładnie opisane. Kiedy do czynienia mamy z kolagenem rybim - jest on na przykład pozyskiwany bezpośrednio ze skór rybich. Suplement, który zażywamy, zawiera np. typ I, II, III i V rodzaj kolagenu. Jak pisałam, nie wszystkie rodzaje kolagenu zostały jeszcze odkryte. Tak więc odpowiadając na zadane mi pytanie, jakie są źródła typu I czy też II- odpowiadam, iż może być on pozyskiwany zarówno z ryb, jak i drobiu, itd. W oparciu o najaktualniejsze informacje wiemy, iż najlepiej przyswajalnym przez człowieka kolagenem jest kolagen rybi. W przypadku pytań- proszę o ponowny kontakt.

      Usuń
  2. Cześć . Mam pytanie czy mozesz poiedziec jaki preparat jakiej firmy //kolagen / bierzesz . Bardzo chetnie skorzystam z twojej wiedzy Gosia Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzien dobry,kupiłam kolagen firmy youthery typ 1,2 i3 ile tabl.kolagenu i kiedy nalezy uzywac?pizdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Zostaw swój komentarz - wymieńmy się opiniami - bądź współautorem strony!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...