wtorek, 10 listopada 2015

Woda - zdrowia doda!

W Internecie istnieje nieskończenie długa lista opinii, komentarzy, wiedzy fachowej, jak i niefachowej. Czasami to, co czytam o wodzie, sprawia, że ze śmiechu łzy same cisną się do oczu :) W opinii niektórych osób, WODA, którą spożywamy bezpośrednio z kranu- JEST SZKODLIWA DLA NASZEGO ZDROWIA. Zastanawiam się, jakim cudem nasi pradawni, pradziadkowie, dziadkowie egzystowali racząc siebie i swoją rodzinę wodą z kranu ;) Tymczasem bezapelacyjnie woda- to życie. Woda to my. Ok. 65% naszego organizmu składa się z wody. O ile jesteśmy w stanie przetrwać bez pożywienia, o tyle bez wody bylibyśmy w stanie przeżyć tylko kilka dni. Woda odtruwa, oczyszcza organizm z toksyn, nawadnia organizm. Na rynku istnieje ogromny wybór wód. Którą z nich wybrać?

Rodzaje wód:
  •  naturalne mineralne wysokomineralizowane (mineralizacja wynosząca ponad 1500 mg/l) [bogata w jony sodu, chloru, fluoru oraz wapnia i magnezu. Polecane osobom ciężko pracującym i sportowcom. Nie powinny ich pić dzieci oraz osoby ze schorzeniami nerek i nadciśnieniem]
  •  naturalne mineralne średniomineralizowane (mineralizacja 500-1500 mg/l) [bogate w chlorki wapnia, ubogie w jony sodu (korzystne przy nadciśnieniu)]
  •  naturalne mineralne niskozmineralizowane (mineralizacja nie więcej niż 500 mg/l) [odpowiednie do codziennego użytku, również dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dla dzieci i osób na diecie niskosodowej]
  •  naturalne mineralne bardzo niskozmineralizowane (mineralizacja nie więcej niż 50 mg/l)
  •  wody źródlane wzbogacone w wapń i magnez
  •  źródlane (mineralizacja mniejsza niż 500 mg/l)
  •  lecznicze (zawierają dużo składników mineralnych, ponad 4000 mg/l)
  •  wody gazowane
  •  wody niegazowane
  •  woda "kranówka" (woda bezpośrednio z kranu).
Uważam, że każda woda jest odpowiednia, z tym, że każdy musi samodzielnie zdecydować, która woda spełnia jego wymagania. Jeżeli dostarczamy sobie minerałów wraz z pożywieniem, być może nie potrzebujemy wysokozmineralizowanej wody niegazowanej. Ludzie spierają się pomiędzy sobą, która woda jest odpowiednia, a tymczasem każdy człowiek, ma własne potrzeby i priorytety. W wodzie chodzi o to- aby nawadniała. Czy dostarczysz sobie minerałów w postaci wody, czy też w inny możliwy sposób- zależy od Ciebie, Twojego sposobu życia i odżywiania. Dlatego spór czas zakończyć, należy dokonać jednak porównania- która woda jest przeznaczona właśnie dla Ciebie :)

Woda gazowana
Dwutlenek węgla zawarty w wodzie nie jest niezdrowy.  Woda nasycona CO wzmaga apetyt, pobudza trawienie.
"Picia wody gazowanej powinny unikać osoby z problemami gastrycznymi, mające kłopoty z krtanią czy cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP), kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz małe dzieci. Czysta woda gazowana jest korzystniejszym wyborem, niż inne gazowane napoje, bo nie zawiera kalorii i innych dodatków, chociaż nie w każdym przypadku można ją zalecić. Przykładowo po operacjach przewodu pokarmowego gazowana nie będzie wskazana. Podobnie, jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, czy też masz problem ze wzdęciami brzucha – nadmiar wody gazowanej może nasilać dolegliwości. Generalnie, jeśli osoba jest zdrowa w zależności od preferencji może wybierać oba rodzaje wód. Natomiast jeśli występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – należy ograniczyć wodę gazowaną i wybierać tą nienasyconą CO2. Nie należy podawać wody wysokonasyconej CO2 zwykle pijącym łapczywie dzieciom, co zresztą dotyczy również dużo chętniej wybieranych, a mniej zdrowych napojów słodzonych typu cola. Najważniejsze jest to, aby wodę pić w ogóle." (Sylwia Leszczyńska - dietetyk kliniczny, psychodietetyk, założyciel Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA; wypowiedź dla natemat.pl - zachęcam do zapoznania się z tym interesującym artykułem, z którego wartością merytoryczną w pełni się zgadzam).
Woda niegazowana
Woda niegazowana jest przeznaczona właściwie dla wszystkich. Jeśli masz: nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, zespół jelita drażliwego, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w stanach pooperacyjnych lub przebywasz na diecie łatwostrawnej- sięgnij właśnie po wodę niegazowaną.

Ciekawostka - sprawdź, która woda jest dla Ciebie:
  • kamica nerkowa – niepolecane są wody z dużą zawartością wapnia;
  • osteoporoza – polecane są wody z dużą zawartością wapnia;
  • kłopoty z nadciśnieniem – lepsze są wody niskosodowe;
  • osoby aktywne fizycznie, sportowcy i osoby często przebywające w wysokich temperaturach – powinni pić wody z dużą zawartością sodu i chlorków.
Wodę niegazowaną i gazowaną można zakupić w butelkach plastikowych i szklanych. Woda w butelce szklanej z reguły cechuje się wysoką ceną (często na tyle wysoką, że nie moglibyśmy sobie pozwolić na codzienne jej kupowanie), natomiast jej smak jest nieporównywalny do wody sprzedawanej w butelce plastikowej. Butelki plastikowe- wykonane są zazwyczaj z poliwęglanu, który z kolei utwardzany jest BPA (Bisfenolem A (w 2011 r. zakazano w Unii Europejskiej stosowania tej substancji przy wyrobie butelek dla niemowląt-niestety- butelki "dla dorosłych" nadal zawierają BPA)). Badania dowodzą, że Bisfenol A ma działanie kancerogenne, powoduje zaburzenia hormonalne – może być nawet przyczyną niepłodności, udowodniono także korelację z astmą i otyłością. Woda wchodzi więc w reakcję z butelką, w której się znajduje (zwłaszcza, jeżeli butelka zostaje ogrzana, np. w aucie) i może mieć to nieodwracalne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Woda źródlana
O ile wody mineralne mają stały skład chemiczny, skład chemiczny i właściwości wody źródlanej mogą natomiast wahać się w zależności np. od sytuacji geologicznej podłoża. Woda źródlana składem nie powinna odbiegać znacznie od wody kranowej.

Woda z kranu, tzw. "kranówka"
Za jakość wody kranowej odpowiadają przedsiębiorstwa wodociągowe, które uzdatniają wodę zgodnie z obowiązującymi normami. Woda ta jest zdatna do picia, przefiltrowana. W sieci wodociągowej (np. rurach, które doprowadzają wodę do kranu) powstają niestety osady i woda ta może być lekko zanieczyszczona, dlatego bardzo często użytkownicy dodatkowo oczyszczają wodę stosując domowe filtry. Ponadto, woda pochodząca z wodociągów różni się poziomem twardości w zależności od jej pochodzenia (co zauważyć możemy np. w czajnikach, gdy podczas gotowania wytrąca się osad). Twardość wody wpływa także na ilość detergentów stosowanych w gospodarstwie domowym (np. na zużycie proszku/ płynu do prania).

Filtrowanie wody poprzez stosowanie filtrów dzbankowych z aktywnym węglem
Z wody poddawanej filtracji usuwane są takie składniki jak: chlor i jego związki, węglany (w tym wapnia i magnezu - czyli te, które powodują kamień), metale ciężkie np. ołów lub miedź. Dochodzi do procesu wymiany jonowej oraz adsorpcji przez węgiel aktywny. Usuwanie z wody jonów magnezu i wapnia jest efektywne tylko do pewnego momentu (nie można powiedzieć, że tych jonów już nie ma w przefiltrowanej wodzie). Koszt takich urządzeń w porównaniu do kosztu wody butelkowanej jest niewielki, także w tym przypadku należy jednak zwracać uwagę, aby urządzenia te nie zawierały BPA.

Filtrowanie wody poprzez urządzenia montowane na instalację wodną w domu/mieszkaniu
Istnieją filtry dodatkowo zmiękczające i pozbawiające osadów (montowane np. na/pod kranem lub na rury). Koszt założenia takich filtrów jednorazowo jest wysoki, natomiast dzięki niemu w całym domu możemy cieszyć się czystą, pozbawioną zanieczyszczeń (i kamienia) wodą. Niestety osobiście nie mam doświadczenia z filtrami tego typu. Niepokoi mnie jedynie "marnotrawienie" wody przez te urządzenia, ponieważ większość z nich potrzebuje większej ilości wody, aby urządzenie mogło być "przepłukiwane" z nagromadzonych zanieczyszczeń z filtrowanej wody.

Polecam zatem wybranie wody idealnej dla siebie i spożywanie jej w ilościach adekwatnych do naszego zapotrzebowania (sportowiec będzie potrzebował większej ilości wody, aniżeli osoba spędzająca swój czas wolny przed TV- jest to logiczne). Pamiętajcie, że dzięki wodzie nasz organizm pracuje prawidłowo, woda pozwala na spożywanie mniejszych ilości jedzenia oraz zapobiega "uczuciu wilczego głodu" pomiędzy posiłkami. W sklepach, tuż obok wszelakich wód gazowanych/niegazowanych- znajdziecie także produkt o nazwie: Woda smakowa. Nie będę się nad nią rozprawiała, ponieważ moim zdaniem na etykiecie nie powinien widnieć napis "woda", ponieważ to jest zwyczajny "NAPÓJ" (tutaj odsyłam Was do mojego postu o sokach). Zawiera sztuczne dodatki, a zatem wodą absolutnie nie jest. Jeżeli nie lubicie naturalnego smaku wody, możecie wzbogacić jej smak w naturalny sposób. Możecie dodać listki mięty, plastry cytryny, bazylię, limonkę, plaster pomarańczy, cokolwiek przyjdzie Wam do głowy. Będzie to w 100% bardziej trafny wybór aniżeli chemiczna woda smakowa.

Jeżeli chcecie zagłębić się jeszcze bardziej w ten temat- polecam artykuł firmy pro-test.pl, dostępny tutaj <klik>. Co prawda test miał miejsce kilka lat temu, w wodach, nastąpiło już sporo zmian (np. producenci faktycznie zaczęli stosować oznaczenia na wodach butelkowanych, iż po otwarciu należy ją spożyć w ciągu 24h, ponieważ w późniejszym czasie w wodzie zaczynają namnażać się bakterie), aczkolwiek w artykule jest sporo różnych ciekawych informacji, które mogą Was zainteresować. Jeśli o mnie chodzi- jestem smakoszem wody :) Lubię ją i wypijam jej sporo, czego i Wam życzę :)

2 komentarze:

  1. Magnevita niegazowana na silke the best,ma sporo skladnikow mineralnych,Zywiec czy Cisowianka moga sie schowac.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się- niestety Żywiec jest wodą źródlaną, więc ilość skład.mineral. jest niestabilna. U mnie od jakiegoś czasu gości Dobrowianka :)

    OdpowiedzUsuń

Zostaw swój komentarz - wymieńmy się opiniami - bądź współautorem strony!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...