wtorek, 27 października 2015

100% soku w "soku", czyli historia soku owocowego powstałego z zagęszczonego soku owocowego

Wydawałoby się, że nie ma nic zdrowszego niż sok. Skoro w żywności odnajdujemy tak liczne pokłady chemii, to "100% sok" musi być zdrowy! Nic bardziej mylnego:( Moje dotychczasowe doświadczenie pokazało mi, że w zasadzie... im ładniejsze opakowanie, tym gorszej jakości zawartość. Od kilku miesięcy nie kupuję soków w ogóle. "Produkuję" je sama. Mam wrażenie, że zamiast sklepowych produktów- rozsądniej jest wybrać w celu nawodnienia wodę niegazowaną, natomiast celem dostarczenia sobie witamin- jeść owoce.

Jakie rodzaje owocowo-warzywnych produktów znajdziesz w swoim sklepie:
- soki jednodniowe
- soki odtworzone z zagęszczonego soku
- nektary
- napoje.

Aby poznać różnicę w technologii wystarczy zapoznać się chociażby z poniższym rozporządzeniem:

Najmniejsze "zło"- to moim zdaniem "sok jednodniowy". Jest to sok poddawany (lub nie) pasteryzacji. Są to soki, w których utrata witamin jest nieznaczna, ponieważ sam sok jest produktem minimalnie przetworzonym. W przypadku soków niepasteryzowanych może wystąpić ryzyko występowania zanieczyszczeń mikrobiologicznych (czyli np. pleśni), które mogą być źródłem zatruć pokarmowych (dlatego też soków tych nie należy podawać dzieciom- o czym informują etykiety produktów). Termin ich spożycia, to zaledwie kilka dni. Z tych oczywistych przyczyn muszą być przechowywane w lodówce. Mimo wszystko, dopóki nie zaczęłam samodzielnie wyciskać owoców i warzyw- był to mój ulubiony rodzaj soków (i z pewnością najbardziej zdrowy, spośród tych dostępnych na rynku).

Co oznacza nazwa "sok z zagęszczonego soku owocowego"? Sok zagęszczony otrzymuje się poprzez usunięcie metodami fizycznymi (np. poprzez odparowanie) określonej ilości wody. W wyniku zagęszczania masa i objętość soku kilkukrotnie się zmniejsza. Pozwala to na znaczne oszczędności podczas magazynowania i transportu zagęszczonego soku. Następnie, w momencie rozpoczęcia produkcji docelowej soku - woda, którą utracono podczas zagęstniania- jest ponownie dodawana do produktu. Dozwolone jest mieszanie soku z zagęszczonego soku owocowego z przecierem owocowym oraz zagęszczonym przecierem owocowym. Dodatkowo, sok odtworzony z zagęszczonego soku produkuje się z zastosowaniem odpowiednich procesów, które zachowują istotne właściwości fizyczne, chemiczne, organoleptyczne i odżywcze tego soku, odpowiadające co najmniej przeciętnym właściwościom, jakie posiadają soki otrzymane z owoców tego samego gatunku (patrz: Dz.U. z 2014 poz. 494 • Brzmienie od 27 czerwca 2015). Niestety, w przypadku wielokrotnego zagęszczania- automatycznie odnotowuje się wzrost stężenia cukrów. Dzięki temu sok ten może być bardzo długo przechowywany i trafia w kartonowym opakowaniu do sklepu.

Czym różni się nektar od soku z zagęszczonego soku owocowego? Do nektaru można dodać dodatkowo cukier lub miód. Nektar powstaje z soku/ soku odtworzonego z soku zagęszczonego/ soku w proszku/ przecieru lub zagęszczonego przecieru lub mieszaniny wszystkich tych produktów z dodatkiem wody. Niezbyt zdrowe połączenie.

Na samym końcu listy plasuje się "napój", czyli coś, co można wypić, ale z sokiem owocowym czy warzywnym- nie ma zbyt wiele wspólnego. Znajdziecie tutaj barwniki, aromaty, dodatki, itp. Zdecydowanie- nie polecam.


Do wszystkich wyżej wymienionych- producenci mogą dodawać także:
- kwasek/sok cytrynowy lub limonkowy w celu regulacji kwaśności produktu
- aromaty, miazgę i miąższ
- żelatynę spożywczą
- można dodawać witaminy lub składniki mineralne, jeżeli ich dodanie jest dozwolone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie dodawania do żywności witamin i składników mineralnych oraz niektórych innych substancji (Dz. Urz. UE L 404 z 30.12.2006, str. 26, z późn. zm.).

Co ciekawe: w naturalnych owocach występuje fruktoza (cukier naturalnie występujący w naturze). Fruktoza, którą dostarczamy sobie z świeżych warzyw i owoców- jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Niestety producenci żywności bardzo często dodają do swoich produktów ten cukier. Niestety nikt nie jest (według mojej wiedzy) udowodnić producentom, czy stosują oni fruktozę w swoich wyrobach, czy też nie. Być może faktycznie słodycz soków pochodzi z wyboru przez producentów wyjątkowo soczystych, dojrzałych owoców. Warto jednak wiedzieć, że przekroczenie dziennej dawki spożycia fruktozy - prowadzi do problemów zdrowotnych (jest ona dodawana m.in. do produktów typu "light"- ale o tym innym razem:)).

Zapytacie mnie teraz:   co należy pić, aby ugasić pragnienie?!?
Otóż: wodaświeże owoce i warzywa = najwspanialszy wynik dla zdrowia :)

Najlepszym sokiem, jest ten, który możemy przygotować sami w domu. Mamy wtedy pewność, jakiej jakości składników użyliśmy, mamy możliwość zastosowania składników ekologicznych, jesteśmy pewni, że nie zawierają żadnych "świństw". Świeżo wyciskane owoce i warzywa, zawierają mnóstwo błonnika, witamin, są zdrowe, zawierają naturalną fruktozę (czyli są słodkie). Pyszne! Zdecydowanie polecam. Wkrótce- postaram się rozwinąć ten temat, ponieważ jest to mój konik :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw swój komentarz - wymieńmy się opiniami - bądź współautorem strony!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podobne wpisy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...